A może do Paryża na weekend?

Paryż uchodzi za miasto zakochanych, ale dla mnie to miasto pięknych fotografii.

Najbardziej spektakularne są zapomniane malownicze zaułki, chociaż gdy jest się tam po raz pierwszy, ciężko nie zwiedzić tych części miasta które znamy z pocztówek i filmów.

Czym dojechać?

Z Polski do Paryża lata kilka linii lotniczych. Nam udało się kupić tanie bilety RyanAir z Gdańska na lotnisko Beauvais Tillé. Najlepsze oferty lotnicze możecie znaleźc na SkyScanner.
Z lotniska do centrum Paryża dojeżdża się busami, droga trwała 1,5 godziny. Koszt dojazdu to €13-€16.
Jeśli wylądujecie na Orly to do centrum miasta dostaniecie się linią Olyval.
Z Londynu wato rozważyć Paryż pociągiem Eurostar. Można znaleźć ofertę korzystniejszą niż samolotem.

Przeczytałem, że z Polski do Paryża można dostać się bez problemu autokarem, zostają jednak węzły Warszawa, Wrocław i Poznań. Znalazłem jednego z przewoźników – FIXBUS

Transport publiczny w Paryżu.

Po mieście poruszaliśmy się wyłącznie metrem. Linie są świetnie skomunikowane a “obsługa” mapy metra jest banalnie prosta. Szczerze polecam tę formę komunikacji. O ile w Londynie nie nauczyłem się jeszcze bez użycia mapy poruszać się metrem, o tyle po dwóch dniach po Paryżu udało się przemieszczać niemal z pamięci.

Jeżeli zamierzacie spędzić w Paryżu kilka dni to niewątpliwie będziecie intensywnie się po nim przemieszczać.
Warto więc zrezygnować z biletów jednorazowych i zainwestować od
€11 do €37 w kartę Paris Visite Pass. Możecie dzięki tej karcie przemieszczać się z wykorzystaniem metra, autobusów miejskich, tramwajami oraz korzystać z kolei nadziemnej.
Nie miałem okazji skorzystać, ale również kolejka linowa jest wliczona w cenę karty.

METRO kursuje średnio co 5 minut, od 5:30 rano do 1:20 w nocy. Warto o tym wiedzieć zapuszczając się na nocną wyprawę.

Najważniejsze zabytki Paryża.

Łuk Triumfalny

Łuk triumfalny – wspaniała brama wjazdowa postawiona na pamiątkę zwycięstw Napoleona. Francuski przywódca zlecił budowę Łuku Triumfalnego by podkreślić swoją potęgę i zamiłowanie do sztuki antycznej. Dlatego budowlę zdobią liczne rzeźby. Napoleon nie miał okazji za życia przebyć Łuku Triumfalnego. Uczyniono mu ten honor po jego śmierci, przejeżdżając konduktem żałobnym pod Łukiem Triumfalnym. Budowla znajduje się w północno zachodniej części miasta, a prowadzą do niego od samego Luwru Pola Elizejskie.
Tuż koło Łuku Triumfalnego znajduje się też słynny na całą Francję Lido De Paris, o którym więcej usłyszycie w naszym podkaście.

Wieża Eiffla

Paryżanie mają zamiłowanie do spektakularnych bram. Nie każdy wie, że Eiffel Tower powstała jako brama wejściowa na światową wystawę zorganizowaną z okazji rocznicy Rewolucji Francuskiej. Całą stalową konstrukcję połączono stalowymi nitami.

Wieżę co roku odwiedzają ponad 3 miliony turystów. Gorzka pigułka do przełknięcia to kilometrowe kolejki przed wejściem na wieżę.
Długo czekaliśmy w Londynie na London Eye, ale to i tak nic w porównaniu z kolejkami na wieżę Eiffla.
Odpuściliśmy sobie po godzinie czekania, kiedy to kolejka praktycznie się nie zmniejszyła. Szkoda nam było czasu i światła.

Podziwialiśmy budowlę z odległości o kilku porach dnia i za każdym razem wyglądała majestatycznie.
Wieża Eiflla zdaje się wędrować za nami po mieście, bowiem często jest dodatkowy elementem krajobrazu. Wyrasta znad domów, kiedy najmniej się tego spodziewamy.


Katedra Notre Dame (Nasza Pani)

Jedna z najbardziej znanych w świecie budowli sakralnych. Wspaniale opisana w wikipedii, więc nie ma sensu się powtarzać. Tu znajdziecie link.

Wstęp do katedry jest nieodpłatny, w katedrze obowiązuje zakaz fotografowania aparatami profesjonalnymi. Przy wejściu należy pozostawić sprzęt, dlatego do katedry wchodziliśmy z moim przyjacielem na zmianę. Zdjęcia naszego autorstwa wykonane telefonem.

Bazylika Sacré-Cœur

Na mnie osobiście ta budowla zrobiła największe wrażenie. Wzniesiona na wzgórzu, majestatycznie spogląda na miasto. Prowadzą do niej strome schody.
Z bazyliki jest już blisko na Montmartre – paryskiej dzielnicy znanej z obecności artystycznej bohemy. Dzisiaj to jest głównie centrum handlowe nastawione na turystów. Wino grzane nigdzie mi tak nie smakowało jak na Montmartre. Dobrze jest usiąść sobie w słońcu i poobserwować komercyjnych malarzy, kopiujących własne prace na użytek turystów z całego świata.

Luwr

Wybudowany jako warowna forteca strzegąca dostępu do miasta. W późniejszym okresie (XVIw) zamieniono warownię w pałace królewskie. Dzisiaj jest to najznakomitsze muzeum sztuki na świecie. Można zwiedzać Luwr samemu i praktycznie przez wiele dni i nie poznać go wcale. Ja polecam zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, który w ciągu 2 godzin oprowadzi Was po najważniejszych jego eksponatach.

Ja niechętnie zwiedzałem dział poświęcony starożytności (w Londynie wystawa starożytności zrobiła na mnie większe wrażenie) lecz fascynujące dla mnie było malarstwo, głównie Włoskie (Da Vinci, Caravagio, Renuar. Koronacja Napoleona – to wielkoformatowy obraz, który na długo pozostanie w pamięci.
TU ZNAJDZIESZ LINK DO OFERTY LUWR BEZ KOLEJKI

Moulin Rouge

To mówiąc uczciwie ekskluzywny nocny klub, którego centralną atrakcją jest rewia kabaretowa. O ile Lido De Paris cenione było za poziom artystyczny o tyle Moulin Rouge przez lata był przybytkiem rozpusty. Zresztą po tego rodzaju przygody można się właśnie udać do dzielnicy, w której się znajduje słynna rewia czyli Pigalle. Chociaż aby dotrzeć do znanego kabaretu można też wysiąść ma stacji Blanche.
Moulin Rouge i Lido De Paris od lat rywalizują ze sobą o palmę pierrwszej rewii w mieście. Z opinii mojego gościa (posłuchaj podkastu z Aleksandrą Fointaine) wnoszę, że jednak Moulin Rouge zostaje z tyłu.

Codziennie odbywają się dwa spektakle. Ceny wstępu na spektakle zaczynają się od 87€. Ponieważ lokal ma charakter nocnego klubu można też zarezerwować stolik i otrzymać kolację. Ceny odpowiednio wyższe możecie sprawdzić TUTAJ.

Tak jak w Londynie dzielnica Camden Town słynie z tego, że można tam łatwo nabyć wszelkiego rodzaju używki tak w Paryżu jest do niej podobna właśnie Pigalle. Nie bądźcie więc zdziwieni jeśli spacerując wieczorem zostaniecie zagadnięci przez kogoś: “Hashish, marihuana?”

Jest tam również wiele przybytków uciech cielesnych podobnych do tych z Red Light District w Amsterdamie.

Streetfood in Paris. Chodziliśmy po mieście w poszukiwaniu dobrego jedzenia aż trafiliśmy w wąską uliczkę w której jedzenie samo nam wyszło na przeciw. Na straganach bowiem leżały świeże owoce morza. Zjedliśmy po 5 ostryg i ruszyliśmy dalej

Czego należy się wystrzegać w Paryżu.

Paryż jak każde duże miasto zmaga się z problemami. Jednym z głównych, który bezpośrednio może dotknąć turystów jest przestępczość. Zaczynając od drobnych kradzieży i naciągania turystów na niechciane zakupy po poważne rabunki i wymuszenia.

Najważniejszą radą jest by nie ufać nikomu, zwłaszcza tym którzy są podejrzliwie uprzejmi.

Warto też ubezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwego wypadku.

Aby ustrzec się przed zagubieniem dokumentów warto zawsze mieć ich cyfrowa kopię np w chmurze lub na emailu.

Ponieważ nie jestem zwolennikiem przeklejania informacji z innych blogów i upubliczniania ich jako własne dlatego podlinkuję tutaj posty o wyjeździe do Francji, które zdecydowanie mogą się Wam przydać

Przepisy ruchu drogowego we Francji

Ponadto obowiązkowo odwiedźcie i tego bloga bowiem bardzo rzetelnie podaje Wam Paryż od strony, z której mi nie było dane go odkryć, ale i potwierdza kilka moich własnych opinii. Francja – co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Napiszcie w komentarzach czy przydały się Wam informacje z tej strony. Jeśli warto uzupełnic ten post o dodatkowe informacje mogące się przydać podrużującym do Paryża – napiszcie. Chętnie dołacze je wraz z podpisem autora.

Previous articleW służbie Jej Królewskiej Mości – Sławomir Konopka o tym jak zostać policjantem w UK
Next articleParyż wytańczony – dziewczyna, która marzyła o tym by wyjechać

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here