Buddyzm oczami brytyjskiego emigranta z Polski

Czy człowiek potrafi całkowicie się zmienić, czy tylko adaptuje się do nadchodzących zmian? Czym jest buddyzm i dlaczego potrafił zafascynować 100% hedonistę, który porzucił biznes w Wielkiej Brytanii i przywdział habit mnicha w Tajlandii.

Dawida Schwalk poznałem zaraz na początku mojej emigracji do UK. Przedstawił mi go nasz wspólny kolega Jakub, który razem z Dawidem oraz kilkunastoma innymi osobami (i później również ze mną) współtworzył Radio Bedford – lokalną rozgłośnię radiową poświęcającą swój czas antenowy polskiej społeczności w Bedford.

Wówczas Dawid z buddyzmem miał tyle samo wspólnego co ja dzisiaj (chociaż może i mniej, bowiem ja znam się dość blisko z pewnym buddyjskim mnichem, a on wówczas nie znał żadnego).
Dawid wyjechał z Polski do Niemiec by później osiedlić się na kilkanaście lat w Wielkiej Brytanii. Napiszę ogólnie bowiem nie to jest przedmiotem moich rozważań – “po wielu perypetiach” trafił do Tajlandii. Powiem jeszcze, że dzisiaj kiedy to publikuję ten materiał, Dawid mieszka już w Indiach, gdzie pojechał jako buddyjski mnich z dwuletnim stażem.

Skorzystałem z faktu, że przed obecną podróżą zjawił się w UK by przedłużyć wizę do Tajlandii. W Tajlandii bowiem stacjonuje jego zakon. Poprosiłem go o wywiad (zamieszczam poniżej).
Ciekawiło mnie jak bardzo zmienił się człowiek, którego życiem do niedawna rządziła kasa i chęć bycia w centrum uwagi.

Czy można zapomnieć o wcześniejszym życiu, zmienić swoje priorytety o 180 stopni, czy to tylko gra pozorów?

Ten post to trochę pean wdzięczności dla przyjaciela, któremu zawdzięczam sporo uwagi, który nie odmówił pomocy i dobrej rady kiedy ich potrzebowałem.

Nie znaczy to, że Dawid w rzeczywistości nie zasługuje na uwagę. Jest intrygującym przykładem tego jak przeciwności losu potrafią mobilizować do zmiany. Nawet jeśli jest to zmiana, której inni nie potrafią do końca zrozumieć.

Przedstawiam Wam mojego przyjaciela i do niedawna kompana Dawida Schwalk. Posłuchajcie naszej rozmowy o buddyzmie w jego wydaniu oraz o jego reemigracji.

Previous articleZimowe Chelsea – spacer po ponurym Londynie.
Next articleSubiektywny Puck – czyli o powrotach do domu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here