HRowiec na emigracji rozmowa z Rafałem Wolfem o poszukiwaniu pracy (w Niemczech)

Poszukiwaniu pracy zawsze towarzyszy pewien stres i niewiadoma. Czasami w zależności od naszych kwalifikacji mniejsza lub większa obawa przed zmianą.
Jednak pomijając aspekty psychologiczne są pewne rzeczy, które to poszukiwanie pracy mogą nam ułatwić. O czym warto wiedzieć kiedy staramy się o pracę na rynku niemieckim?

Do tablicy “zawezwałem” specjalistę od HRu (human resources), emigranta z Niemiec Rafała Wolfa.

Każdy kraj ma wiele wspólnych cech i wiele rzeczy, które go różnią. Ja poruszam się od kilku lat na rynku pracy w Wielkiej Brytanii, a obecnie pracuję w prężnie działającej agencji rekrutacyjnej, szkoleniowej z branzy KBB (Kitchen Bedroom Bathroom). Mówić krótko “działam w mediach”, ale to teraz nie jest istotne. Ważne jest, że często mam okazję obserwować naszych HRowców, head hunterów przy pracy i rozmawiać z nimi o specyfice rynku pracy w UK.
Jestem jednak przekonany, że wielu rzeczy na ten temat zwyczajnie jeszcze nie poznałem. Chętnie więc dowiem się jakie np są różnice pomiędzy poszukiwaniem pracy w UK a innymi rynkami pracy w Europie. Gdzie szukać pracy, czego się wystrzegać, jak zapobiec większym wtopom oraz od czego w ogóle zacząć.

W naszej branży i w kraju, w którym działamy jedne z najpopularniejszych platform do wyszukiwania ofert pracy są Indeed, Total Jobs, LinkedIn, KBB Recruitment i jak sobie przypomnę jakieś inne to wam poniżej dopiszę. A jakie platformy popularne są w Niemczech?

Na co zwrócić uwagę kiedy planujemy poszukać pracy w Niemczech, czy wystarczy nam znajomość języka angielskiego, jakie są zwyczaje headhunterów w tamtym kraju, które na przykład różnią ich od łówcó głów z UK? Na te i inne pytania z zakresu HR odpowiada mój dzisiejszy gość.

Podkast ponad godzinny, ale gwarantuję Wam że jeśli myślicie o podjęciu pracy w nowej firmie na emigracji, warto go posłuchać.

Przydatne linki:

Profil mojego gościa Rafała Wolfa na LinkedIn

Strony internetowe przydatne w poszukiwaniu pracy na rynku niemieckim:

XING

Indeed JOBS Germany

Linked In

Kununu – strona z referencjami miejc pracy i firm

Kilka stron z UK:

ITJobs

Total Jobs

Indeed UK

kbbrecruitment – praca dla designerów i kadry managerskiej z branży meblowej

Współautorzy:

Muzyka do podkastu: Dariusz Plecki

Previous articleSzwecja – zmiany, których nie dało się przewidzieć rozmowa z Piotrem Wawrzyniukiem

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here