Ponad głowami londyńczyków – kolej linowa

Londyn jest na tyle wielki, że kryje w sobie wiele niespodzianek. O wielu nigdy się nie dowiem, ale niektóre udało się nam już odkryć.

Dzisiaj opowiem Wam o bardzo sympatycznej atrakcji City, która wcale nie skrywana pozostaje nieznana wielu mieszkańcom. Niektórym wydaje się zwyczajna, innym przereklamowana, ale wiem jedno, warto się przejechać by spojrzeć na miasto z innej perspektywy. 

Kolej linowa nad Londynem

Mówię tu o kolei linowej zwanej Emirates Air Line. Wybudowana w 2012 roku bardzo oryginalna linia komunikacji jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale autentyczną metodą na przemieszczanie się w mieście. Wielu ludzi korzysta z kolei w drodze do pracy lub na liczne eventy odbywające się po obu stronach rzeki. Kolejka linowa łączy bowiem dwa brzegi Tamizy.

Jej południowy dworzec (terminal)  znajduje się na półwyspie Greenwich, blisko hali O2 i stacji metra North Greenwich. Drugi koniec czyli terminal północny znajduje się w  dzielnicy Royal Docks, w pobliżu stacji kolejki DLR – Royal Victoria.

Dodam jeszcze, że kolej linowa jest stosunkowo tania jak na atrakcję turystyczną.

Podróż wagonikiem kolejki linowej dla mojej rodziny był nie lada atrakcją. Bowiem z jej kabiny można podziwiać panoramę całego City. Warto jednak rozważyć przejażdżkę w dobrą pogodę bo jej walory wzrastają wielokrotnie. Słońce mieni się we wstędze rzeki a także w szklanych budynkach i na pilarach kolejki. Wierzcie mi ten widok zapiera dech w piersi. 

Ciekawostki:

Jeśli wierzyć statystykom kolejka linowa w godzinach szczytu przewozi aż 2500 osób na godzinę. 

Kolejkę oddano do użytku tuż przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie. Miała odciążyć metro i przewieźć dodatkowych uczestników wydarzeń sportowych mających miejsce w Hali sportowej Excel. 

Jest to pierwsza i zarazem najdłuższa kolejka linowa w Wielkiej Brytanii. 

Chociaż nie ma takiej konieczności to tutaj możecie wcześniej zabookować bilety. Pozwoli to uniknąć podwójnej kolejki przed wejściem do stacji Air Cab. Najpierw bowiem czeka się na bilety, później na wejście do wagonika. Ci którzy kupili wcześniej bilety odbierają je w automacie.

Previous articleNi pies ni wydra czyli angielska pogoda
Next articleSzwecja – zmiany, których nie dało się przewidzieć rozmowa z Piotrem Wawrzyniukiem

2 COMMENTS

  1. Cześć, dzięki za komentarz. Nie jestem pewien jak w dobie pandemii owy środek transportu funkcjonuje https://tfl.gov.uk/modes/emirates-air-line/the-emirates-air-line-experience?intcmp=1445, ale to nie jest czasowa inwestycja tylko wielomilionowy projekt, który miał umożliwiać szybkie przemieszczanie się w nad Tamizą łacząc Greenwich Peninsula i The Royal Docks.
    Cieszę się, że może inne blogi jeszcze o tej atrakcji nie pisały. Jakiś mały sukcesik EO. Pozdrawiam i poproszę linka do twojego bloga (z tytułu wnoszę, że takiego prowadzisz). Pozdrawiam, Kordian

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here